LevelOne FEP-1601W150 netværksswitch Fast Ethernet (10/100) Strøm over Ethernet (PoE) Grå
Produktbeskrivelse
FEP-1601 is a 16-port 10/100Mbps Fast Ethernet Switch with Power over Ethernet (PoE) capability. With 16 dip switches, each PoE port can be manually set for On-Off control. FEP-1601 supports up to 30W on each LAN port when the DIP switch is in the ON position . Using a LevelOne PoE repeater, it is possible to extend the connection a further 100 meters, or even daisy-chain several PoE repeaters together for greater distances. Dual 10/100Mbps ports can connect with other edge switches or NVR as uplink ports
Key Features
- IEEE 802.3x Flow Control protects against lost packets for reliable data transmission
- 10/100Mbps, full/half-duplex, auto-negotiation, auto-MDI/MDIX
- PoE on/off control per port by dip switches
- 19-inch metal housing
Specifikationer
Harmoniseret systemkode (HS) 85176990
Produktfarve Grå
Pakkevægt 2,6 kg
Bredde 480 mm
Højde 44 mm
Vægt 2,2 kg
Dybde 118 mm
Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) 10 - 90%
Opbevaringstemperatur (T-T) -40 - 70 °C
Pakkebredde 222 mm
Pakkedybde 146 mm
Pakkehøjde 78 mm
Certificering FCC, CE, RoHS
Driftstemperatur (T-T) 0 - 45 °C
Oprindelsesland Taiwan
Pakketype Kasse
Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal 16
Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype Fast Ethernet (10/100)
Netværksstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x
10G understøttelse Ingen
Fuld duplex Ja
Flowkontrol support Ja
MAC adresselabel 4000 entries
Switch kapacitet 3,2 Gbit/sek.
Stativ-montering Ja
Vekselstrømsindgangsspænding 100 - 240 V
Vekselstrømsindgangsfrekvens 50 - 60 Hz
Strømforbrug (typisk) 150 W
Strøm over Ethernet (PoE) Ja
Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) 10 - 90%
Hovedkassens bredde (udvendigt) 420 mm
Hovedkassens længde (udvendigt) 310 mm
Hovedkassen højde (udvendigt) 260 mm
Hovedkassens bruttovægt (udvendigt) 17 kg
Produkter pr. hovedkasse (udvendigt) 10 stk
LED-indikatorer Aktivitet, PoE, Strøm
Auto MDI/MDI-X Ja
Auto-forhandling Ja
Opbevar-og-frem Ja
Indgangsstrøm 5 A
Pakke videresendelsesrate (100 Mbps) 148000 pps
Pakke videresendelsesrate (10 Mbps) 14880 pps
Brugervejledning Ja
Kabler inkluderet Vekselstrøm
Bufferstørrelse 160 KB
Tænd-/slukkontakt Ja
Strømbeskyttelsesfunktioner Overstrøm
Power over Ethernet (PoE) porte, antal 16
Power over Ethernet (PoE) effekt pr. port 30 W
Total Power over Ethernet (PoE) 142 W