ADATA AD5U560064G-S hukommelsesmodul 64 GB 1 x 64 GB DDR5 5600 MT/s 288-pin DIMM
SKU: 1003751649
EAN: 4711658153562
ADATA AD5U560064G-S, 64 GB, 1 x 64 GB, DDR5, 288-pin DIMM, Sort
Mere info
Produktbeskrivelse
Higher Frequencies
The DDR5-5600 U-DIMM delivers blazing frequencies of up to 5600 MHz, a major leap from the max. frequency of DDR4 modules (3200 MHz).
More Energy-Efficient
This next-gen memory module operates on just 1.1V, making it 8% more power-efficient than DDR4. What's more, it features a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability.
Capacity Doubled
Improved Stability
QuikTips: DDR5 vs DDR4 - Appearance
QuikTips: DDR5 vs DDR4 - Chip Architecture
QuikTips: DDR5 vs DDR4 - Performance
The biggest change is that bandwidth and frequency are significantly higher. The ADATA DDR5 memory modules deliver frequencies of up to 4800MHz and feature bandwidth of 38.4GB/s, which is 50% higher than the DDR4-3200. The maximum frequency is increased 1.63 times compared to DDR4.
QuikTips: DDR5 vs DDR4 - Comparison Table
This specification comparison table shows the advantages of DDR5.
Specifikationer
Produktfarve Sort
Driftstemperatur (T-T) 0 - 85 °C
Pakketype Blister
Komponent til PC
Fejlkorrigerende kode Ingen
Baggrundslys Ingen
Intern hukommelse 64 GB
Intern hukommelsestype DDR5
Hukommelseslayout (moduler x størrelse) 1 x 64 GB
Hukommelse form faktor 288-pin DIMM
Hukommelsesspænding 1.1 V